Brunon Koniecko OSB
Urodził się 11 sierpnia 1983 r. w Białymstoku. Wychował się w Grajewie. Tam spędził dzieciństwo i ukończył Liceum Ogólnokształcące. Po maturze rozpoczął studia magisterskie na kierunku administracja na Wydziale Prawa i Administracji w Centrum Studiów Bałtyckich w Ełku (filia Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie), które ukończył w 2007 roku. Przez pewien czas był związany z Ruchem Światło-Życie, a w latach 2004-2009 z Katolicką Odnową Charyzmatyczną. Pomogło mu to wzmocnić swoją wiarę oraz doświadczyć relacji we wspólnocie. To był również okres rozeznawania powołania. Poszukiwania prowadziły poprzez różnego rodzaju duchowości. Po ukończeniu studiów podjął pracę jako urzędnik samorządowy. Przez dwa lata pracował w Urzędzie Miasta w Grajewie. W 2009 r. podjął decyzję o poświęceniu swojego życia Bogu w klasztorze benedyktyńskim, podejmując życie mnisze. Po odbyciu okresu próby został przyjęty do Opactwa Benedyktynów w Tyńcu.
Życie w klasztorze rozpoczął 10 kwietnia 2010 r., przyjmując imię Brunon na cześć św. Brunona Bonifacego (głównego patrona jego rodzinnej diecezji łomżyńskiej). Benedyktyński habit otrzymał 8 października 2010 r., rozpoczynając jednocześnie nowicjat. Pierwsze śluby na okres trzech lat złożył w święto Miłosierdzia Bożego 15 kwietnia 2012 r, a profesję wieczystą 12 kwietnia 2015 r. Po pierwszych ślubach rozpoczął studia teologiczne w Kolegium Filozoficzno-Teologicznym Polskiej Prowincji Dominikanów w Krakowie. Ukończył je w 2018 r. i niedługo później przyjął święcenia prezbiteratu 28 czerwca. Przez okres formacyjny wykonywał wiele prac w klasztorze. Był m.in. zakrystianem, sekretarzem wydawnictwa, przewodnikiem wycieczek, redaktorem kalendarza liturgicznego opactwa tynieckiego, ceremoniarzem, sekretarzem kapituły. Po święceniach został magistrem nowicjatu i junioratu oraz podprzeorem. W 2019 r. ukończył Szkołę Wychowawców u Salwatorianów w Krakowie. Od momentu przyjęcia święceń prowadził wiele rekolekcji (zwłaszcza o modlitwie Jezusowej) oraz warsztatów, zarówno w opactwie tynieckim, jak i w różnych miejscach w Polsce.
W pierwszych miesiącach życia w klasztorze zapoznał się z modlitwą Jezusową. Duży wpływ w jej nauczeniu się i praktykowaniu odegrało Opactwo Benedyktynów w Lubiniu. Tam w Ośrodku Medytacji Chrześcijańskiej poznawał wiedzę na jej temat oraz zdobywał doświadczenie. Z czasem modlitwa Jezusowa stała się dla niego wiodącą formą indywidualnego spotkania z Bogiem. Pierwsze rekolekcje o modlitwie Jezusowej poprowadził już w 2015 r. Od 2017 r. podejmuje je regularnie, mając doświadczenie wyniesione z Lubinia oraz indywidualną praktykę. Duchowość monastyczna oraz patrologia pomaga mu w rozwoju tej formy modlitwy. Aktywność duszpasterska, którą podejmuje, sprzyja podejmowaniu działań popularyzujących modlitwę Jezusową. We wrześniu 2024 r. założył przy opactwie tynieckim pierwszą grupę osób praktykujących modlitwę Jezusową, zostając jednocześnie jej opiekunem. Jest pomysłodawcą i redaktorem niniejszego portalu o modlitwie Jezusowej.
Fot. Stanisław Matusik