Idea

Popularyzowanie modlitwy Jezusowej jest jedną z działalności opactwa tynieckiego. Ten klasztor to przede wszystkim miejsce wspólnoty benedyktynów. Został on założony w XI wieku i pomimo wielu trudnych okresów w historii, nadal oddziałuje na Kościół i społeczeństwo w Polsce. To także miejsce parafii oraz podejmowania różnej działalności, jak chociażby przez Tyniec Wydawnictwo Benedyktynów czy dom gości.

Jedną z nich jest upowszechnianie wiedzy dotyczącej duchowości monastycznej, której częścią jest duchowość benedyktyńska. Z duchowością mnichów związana jest modlitwa Jezusowa. To w tym środowisku powstała i się rozwijała. Opactwo tynieckie podejmuje różnego typu działania popularyzujące wiedzę na jej temat.

Aby w jeszcze większym stopniu ukazywać wielki dorobek tradycji monastycznej, stworzyliśmy ten portal poświęcony w całości wyłącznie modlitwie Jezusowej. Celem jego powstania jest popularyzowanie duchowości i teologii modlitwy Jezusowej oraz Filokalii dla wspólnego dobra, w służbie Kościoła, dla zbawienia dusz i dla chwały Bożej. Stanie się to możliwe poprzez przekazywanie wiedzy z zakresu tych zagadnień w ramach różnorodnej działalności. Będzie ona miała przede wszystkim charakter edukacyjny, formacyjny, rekolekcyjny i wydawniczy.

Celem tej działalności jest udostępnienie jak najszerszemu gronu ludzi starożytnej i nieznanej lub zapomnianej formy modlitwy, jaką jest modlitwa Jezusowa. Współcześnie coraz więcej osób poszukuje sposobu na modlitwę. Z braku wiedzy lub z różnych innych przyczyn wiele ludzi nie podejmuje tej praktyki. Modlitwa Jezusowa może będzie dla współczesnego człowieka odpowiedzią na pytanie o sposób modlitwy. Nie wymaga ona na początku żadnej wiedzy teologicznej czy specjalnych umiejętności. Każdy może ją rozpocząć. Ta praktyka nie wymaga od człowieka dodatkowych rzeczy w postaci np. rozmyślania czy rozważania. Jest to prosta forma modlitwy. Dla ludzi, którzy nie chcą już niczego rozważać na modlitwie, podejmować wysiłku intelektualnego, ale w sposób zwyczajny, naturalny i w ciszy spotkać się z Bogiem, może być przestrzenią, w której odnajdą wartość modlitwy.

Aby lepiej zrozumieć tę praktykę i jej duchowość warto wspomóc się literaturą, dzięki której zdobędzie się wiedzę wyjaśniającą jej sens i znaczenie. Będzie ona także pomocą w prowadzeniu życia duchowego i rozwoju wiary. Do najważniejszych pozycji należy Filokalia, która jest zbiorem kilkudziesięciu dzieł wielu autorów chrześcijańskich na przestrzeni ponad tysiąca lat. To prawdziwy skarb Kościoła, który warto poznać i korzystać z niego, celem rozwoju osobistej relacji z Bogiem. Tyniec Wydawnictwo Benedyktynów wydało także inne pozycje, które mają przybliżać duchowość i teologię modlitwy Jezusowej. Działalność tego portalu ma przyczynić się do popularyzowania tych zagadnień, aby dostęp do nich był jeszcze lepszy.

Opactwo tynieckie, ze względu na istniejącą tu wspólnotę monastyczną oraz tradycję duchową pielęgnowaną i rozwijaną przez blisko tysiąc lat, jest naturalnym miejscem do stworzenia przestrzeni, która będzie ukazywać spuściznę monastycyzmu, w tym również modlitwy Jezusowej. Niniejszy portal jest nową formą działalności, dzięki której stanie się możliwe w sposób jeszcze sprawniejszy upowszechnianie duchowości i teologii modlitwy Jezusowej oraz Filokalii. Będzie ona także okazją do stworzenia nowych form ewangelizacji, które być może przyczynią się do odpowiedzi na aktualne problemy współczesnego świata i Kościoła.

Comments are closed.

Close Search Window
Zamknij