Droga Filokalii to 50-dniowe ćwiczenie duchowe! Dlaczego taka nazwa? Otóż jesteśmy przyzwyczajeni, że w okresie Adwentu czy Wielkiego Postu podejmujemy rekolekcje, różnego rodzaju ćwiczenia i praktyki pobożne. W Wielkim Poście mamy bardzo popularną Drogę krzyżową. W czasach współczesnych, w okresie wielkanocnym, powstała Droga światła. Nawiązując do tych nazw, chcemy zaproponować Wam Drogę Filokalii.
Co to za Droga? To Droga do życia prawdziwie chrześcijańskiego! Jej celem jest przybliżanie duchowości i teologii Filokalii. Droga ma to do siebie, że może być długa i nie wiadomo ile potrwa. Ta propozycja jest tylko pewnym wprowadzeniem w duchowość Filokalii. Niczego w żaden sposób nie wyczerpie, bo nie jest to jej celem.
Na czym polega 50-dniowe ćwiczenie, jakim jest Droga Filokalii? Każdy dzień to przedstawienie jednego zagadnienia, które zawiera rozważania, cytaty z Filokalii, myśli Ojców, pytania do refleksji i zadania do wykonania. Wszystkie teksty źródłowe pochodzą z pierwszego tomu polskiego przekładu Filokalii. Droga Filokalii jest rodzajem krótkiego wprowadzenia w duchowość tego zbioru tekstów. To zachęta do osobistego studium nad nauką Ojców.
Filokalia to szkoła duchowości, modlitwy i teologii. Jeśli chcesz poważnie traktować życie duchowe, to Filokalia jest dla Ciebie. Jeśli chcesz budować swoją wiarę w oparciu o solidną duchowość, sprawdzoną przez wieki, to Filokalia jest dla Ciebie. Jeśli chcesz coś dla siebie zrobić, coś zmienić na lepsze w swoim życiu, czegoś nowego się dowiedzieć, to Filokalia jest dla Ciebie.
Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do uczestnictwa w 50-dniowej Drodze Filokalii!
Informacje o autorze:
Brunon Koniecko OSB – benedyktyn tyniecki, urodził się w 1983 r. Do opactwa wstąpił w 2010 roku. Święcenia kapłańskie przyjął w 2018 r. Jest magistrem administracji oraz teologii. W opactwie tynieckim był m.in. przeorem, podprzeorem, wychowawcą (magistrem nowicjatu i junioratu), redaktorem kalendarza liturgicznego opactwa tynieckiego, sekretarzem kapituły. Jest redaktorem naczelnym czasopisma Cenobium oraz autorem kilku książek (m.in. Modlitwa Jezusowa. Przewodnik po rekolekcjach Oddychać Imieniem). Założyciel i opiekun grupy osób praktykujących modlitwę Jezusową przy opactwie tynieckim oraz pomysłodawca i redaktor portalu modlitwajezusowa.com.pl. Obecnie zajmuje się głównie prowadzeniem rekolekcji, warsztatów oraz kierownictwem duchowym.
Przeczytaj rozmowę z autorem Drogi Filokalii o książce
Opracowanie graficzne: Mikołaj Jastrzębski OSB