Rekolekcje

Dobrą okazją do pogłębienia formacji jest udział w rekolekcjach. W domu gości Opactwa Benedyktynów w Tyńcu podejmowane są różnorodne rekolekcje oraz warsztaty. Część z nich związana jest z modlitwą Jezusową oraz Filokalią. Rekolekcje lub warsztaty są skierowane do wszystkich zainteresowanych osób lub do konkretnych grup.

Rekolekcje związane z modlitwą Jezusową oraz Filokalią

Oddychać Imieniem. Modlitwa Jezusowa

Rekolekcje dotyczą wprowadzenia w praktykę modlitwy Jezusowej i podjęcia jej bardziej intensywnie w grupie. To okazja, aby nauczyć się odmawiania jej w różnych formach. Rekolekcje są godne polecenia zwłaszcza dla osób, które chcą nauczyć się modlitwy Jezusowej. Będą one jednak także owocne dla tych, co już od dłuższego czasu praktykują tę modlitwę. Rekolekcje od 2017 r. prowadzi o. Brunon Koniecko OSB.

Ich uczestnicy są zaproszeni do przeżycia ich w milczeniu. To jedna z podstawowych postaw w życiu duchowym. Pozwala skierować umysł i myśli ku wnętrzu, zacho­wać skupienie i koncentrację. Praktyka milczenia sprzyja poznawa­niu samego siebie, bycia ze sobą. Wszyscy uczestnicy rekolekcji są zaproszeni do przeżycia tego czasu w skupieniu. Będzie to sprzyjało samej modlitwie, skupieniu, jak i poznawaniu siebie oraz Boga.

Tytuł rekolekcji nawiązuje do słów św. Jana Klimaka – „Niech pamięć o Jezusie złączy się z twym oddechem, a wówczas poznasz pożytek wyciszenia”. Oddychać Imieniem to próba życia w Obecności Bożej, to dążenie do modlitwy nieustannej. To pragnienie, aby w sposób stały być świadomym wobec Boga, który zawsze i wszędzie jest. Jak oddychamy cały czas, tak chcemy być stale zwróceni ku Bogu. Drogą do tego jest wierne wzywanie Imienia Jezusa. Stąd wśród mnichów powstała praktyka jego ciągłego wzywania.

Celem przygotowania do rekolekcji oraz zapoznania się z samą modlitwą Jezusową polecana jest publikacja, która będzie w tym dużą pomocą – Modlitwa Jezusowa. Przewodnik po rekolekcjach Oddychać Imieniem Dzięki niej będzie możliwe dobre wejście w rekolekcje.

Zobacz szczegóły rekolekcji

Wprowadzenie w Filokalię

Rekolekcje są skierowane do wszystkich, którzy pragną zapoznać się z duchowością filokaliczną i monastyczną oraz studiować teksty Ojców. Filokalia jest dziełem bardzo znanym na Wschodzie, ale na Zachodzie już dużo mniej. Wynika to m.in. z braku przekładu tego zbioru tekstów z duchowości chrześcijańskiej na języki narodowe. Tyniec Wydawnictwo Benedyktynów podjęło się jako pierwsze w Polsce przetłumaczenia tego dzieła w całości (5 tomów) na język polski. W 2023 r. wyszedł pierwszy tom.

Filokalia to największy i najbardziej znany zbiór pism w duchowości chrześcijańskiej. Obejmuje teksty z kilkudziesięciu pism wielu autorów chrześcijańskich z okresu od IV do XVII wieku. Nie jest to zbiór wszystkich tekstów, jakie powstały w tym okresie, ale jest ich wyborem. Możemy powiedzieć, że jest to wybór najpiękniej­szych pism. Samo słowo filokalia znaczy bowiem miłość tego, co piękne. Gdy ten termin odnosimy do książki przyjmuje znaczenie „antologii”, czyli zbioru wybranych części. Pierwsze wydanie Filo­kalii powstało w 1782 r. w Wenecji. Przygotowali je św. Nikodem Hagioryta i św. Makary z Koryntu. W ich zamyśle lektura Filokalii ma dopomóc w prowadzeniu życia prawdziwie chrześcijańskiego. Filokalia dużo mówi o modlitwie. Dominująca formą w niej jest modlitwa Jezusowa.

Rekolekcje są okazją do poznania samego dzieła, jak i wniknięcie w niektóre jej szczegółowe zagadnienia. W roku 2025 tematyka będzie dotyczyła podstawowych zagadnień z duchowości filokalicznej. Należą do nich m.in. antropologia (ciało, duch, dusza, umysł, myśl, serce), Ojcowie, hezychia, modlitwa (w tym modlitwa Jezusowa), medytacja, kontemplacja.

Dowiedz się więcej o projekcie Filokalii

Zapoznaj się z dziełem

Zobacz szczegóły rekolekcji

Medytacja Wschodu i Zachodu, czyli modlitwa Jezusowa i różaniec

Rekolekcje służą poznaniu dwóch form modlitwy chrześcijańskiej: modlitwy Jezusowej i różańca. Uczestnicy będą mogli zgłębić podstawowe informacje na ich temat, zapoznać się z ich duchowością i teologią, zobaczyć ich podobieństwa i różnice. Dowiedzą się, co ich łączy, a co dzieli. Poznają czym jest medytacja i jak odnosi się do tych obu form modlitwy.

Różaniec niekiedy jest nazywamy modlitwą Jezusową Zachodu. Dla katolików w dużej większości jest dobrze znany. Ta nazwa nawiązuje do tego, co łączy różaniec i modlitwę Jezusową.

Wydarzeniem wyjątkowym tego czasu będzie spojrzenie na te modlitwy przez doświadczenie dwóch starych tradycji zakonnych, czyli benedyktyńskiej oraz dominikańskiej. Rekolekcje zostaną poprowadzone wspólnie przez benedyktyna i dominikanina. Będzie podczas nich okazja do modlitwy wspólnotowej i indywidualnej, spowiedzi oraz rozmów.

Zobacz szczegóły rekolekcji

Rekolekcje związane z duchowością monastyczną

Duchowość benedyktyńska dla świeckich

Rekolekcje są okazją do zapoznania się z podstawowymi zagadnieniami duchowości benedyktyńskiej, która jest częścią duchowości monastycznej. W kolejnych spotkaniach rekolekcyjnych będą odsłaniane różne wartości duchowe obecne w przekazanej przez św. Benedykta Regule. Rekolekcje są skierowane do wszystkich osób zainteresowanych duchowością benedyktyńską. Odnosi się to szczególnie do osób dojrzałych pragnących osiągnąć harmonię w życiu.

Zapoznaj się z Regułą św. Benedykta

Zobacz szczegóły rekolekcji

Szkoła lectio divina

Pismo Święte jest fundamentem każdego rodzaju duchowości chrześcijańskiej. Jest także podstawą modlitwy Jezusowej oraz Filokalii. Rekolekcje służą poznaniu metody czytania Pisma Świętego w tradycji monastycznej. Podczas zjazdów będą podejmowane różne fragmenty biblijne. Rekolekcje są skierowane do wszystkich osób zainteresowanych modlitewnym czytaniem Pisma Świętego w tradycji lectio divina.

Zobacz szczegóły rekolekcji

Comments are closed.

Close Search Window
Zamknij