Opactwo tynieckie od wielu lat podejmuje działalność upowszechniającą modlitwę Jezusową. Ma ona różnoraki charakter: edukacyjny, rekolekcyjny, formacyjny, wydawniczy. Ten klasztor jest przede wszystkim wspólnotą benedyktynów. Modlitwa Jezusowa powstała w środowisku monastycznym, stąd klasztor mnichów wydaje się naturalnym miejscem praktyki tej modlitwy i podejmowania działalności wokół niej.
Popularyzowanie modlitwy Jezusowej jest związane z różnymi publikacjami wydanymi przez Tyniec Wydawnictwo Benedyktynów. Do najważniejszych należą: Opowieści pielgrzyma, Modlitwa Jezusowa. Jej początek, rozwój i praktyka w tradycji bizantyńsko-słowiańskiej, Pałacem Chrystusa jest serce. Szkice o modlitwie Jezusowej, Modlitwa Jezusowa. Przewodnik po rekolekcjach Oddychać Imieniem, Imiona Jezusa i drogi modlitwy.
Istotnym wydarzeniem była publikacja pierwszego tomu polskiego przekładu Filokalii przez Tyniec Wydawnictwo Benedyktynów. Odświeżono graficznie wtedy stronę internetową poświęconą temu przekładowi oraz uruchomiono newsletter. Z tym drugim były i są związane różne wydarzenia. Pierwszym z nich była „Droga Filokalii”, czyli 50-dniowe ćwiczenie duchowe. Jego celem było wprowadzenie w podstawowe zagadnienia dotyczące duchowości filokalicznej.
Opactwo Benedyktynów w Tyńcu podejmuje także działalność rekolekcyjną. Dotyczy ona m.in. tematów związanych z modlitwą Jezusową i Filokalią. Istnieją dwie podstawowe serie rekolekcji w domu gości opactwa tynieckiego: Oddychać Imieniem. Modlitwa Jezusowa oraz Wprowadzenie w Filokalię. Pierwsze z nich służą nauczeniu się praktyki modlitwy Jezusowej oraz podjęciu jej w grupie. Drugie z nich przybliżają duchowość i teologię Filokalii.
Inną działalnością, jaka jest podejmowana, to portal o duchowości monastycznej (cspb.pl). W nim można znaleźć wiele artykułów, tekstów i nagrań dotyczących różnych treści monastycznych. Należą do nich w szczególności zagadnienia związane z Regułą św. Benedykta, Ojcami Pustyni, Liturgią, Pismem Świętym. Jest ponadto wiele treści z szeroko rozumianej duchowości monastycznej. Tyniec Wydawnictwo Benedyktynów wydało także szereg różnych materiałów promocyjnych.
Jednym z ważniejszych działań było powstanie grup osób praktykujących modlitwę Jezusową. Pierwsza z nich została założona przez o. Brunona Koniecko OSB przy opactwie tynieckim we wrześniu 2024 r. Opactwo Benedyktynów w Tyńcu stanowi dla tych grup centrum duchowe i ośrodek formacji, gdzie jest stworzona przestrzeń do praktyki i rozwoju wiary w oparciu o duchowość modlitwy Jezusowej i Filokalii. Jest to miejsce prowadzonych rekolekcji, jak również wydawania publikacji poświęconych tym zagadnieniom. Członkowie grupy podejmują oprócz tego formację, która jest związana nie tylko z działalnością opactwa tynieckiego, ale także z rokiem formacyjnym. Dotyczy on szczegółowych zagadnień podejmowanych na spotkaniach modlitewnych tych grup.
W ramach tych działań stworzono w 2024 r. niniejszy portal poświęcony w całości modlitwie Jezusowej. On stał się miejscem, gdzie ukazana jest cała działalność opactwa tynieckiego oraz wydawnictwa wokół modlitwy Jezusowej oraz Filokalii. Można w nim znaleźć wszystko, co jest najważniejsze w związku z tymi zagadnieniami.