Święci mnisi

Święci Cyryl, mnich i Metody, biskup, patroni Europy

Są wpisani do kalendarza powszechnego rzymskiego. Ich wspomnienie obowiązkowe przypada 14 lutego. W Europie, z uwagi na to, że są ich patronami, przypada święto.

Są wpisani do kalendarza powszechnego rzymskiego. Ich wspomnienie obowiązkowe przypada 14 lutego. W Europie, z uwagi na to, że są ich patronami, przypada święto.

Święty Cyryl

Mnich.

Urodził się w 826 lub w 827 r.

Pochodził z Salonik. Kształcił się w Konstantynopolu. Studiował klasyków starożytnych i patrologię. Około 847 r. przyjął świecenia kapłańskie. Był bibliotekarzem przy Hagia Sofia, doradcą i sekretarzem patriarchy Ignacego. Wraz z Metodym został w latach 850-860 wysłany z kościelną misją do Arabów i Chazarów. Wyznaczono także jego z Metodym do misji ewangelizacyjnej na Morawy. Razem z nim przetłumaczył na język słowiański Ewangelie, Dzieje Apostolskie, Psałterz i niektóre teksty liturgiczne. Ułożył ponadto alfabet słowiański. Wraz z Metodym w 864 r. udali się na Morawy, skąd przeszli do Panonii. Na zaproszenie papieża Mikołaja I Wielkiego udali się do Rzymu i zostali przyjęci pod koniec 867 r. lub na początku 868 r. już przez papieża Hadriana II, który pobłogosławił słowiańską misję oraz zaakceptował stosowanie w liturgii języka słowiańskiego. Pozostał w Rzymie około dwa lata z powodu choroby. Przed śmiercią składa śluby zakonne. Opisał dzieje znalezienia relikwii Klemensa Rzymskiego. Jemu przypisuje się autorstwo Progłasu, czyli poetyckiego wstępu do Ewangelii, napisanego ok. 860 roku.

Zmarł w 869 r. w Rzymie.

Święty Metody

Biskup.

Urodził się ok. 815 r.

Pochodził z Salonik. Kształcił się w Konstantynopolu. Był prawnikiem i pracował w administracji cesarskiej jako archont jednej z prowincji zamieszkałej przez ludność słowiańską. W ok. 840 r. wstąpił do klasztoru św. Teolofila Chronografa w Bitynii. Wraz z Cyrylem został w latach 850-860 wysłany z kościelną misją do Arabów i Chazarów. Po powrocie wybrany go igumenem klasztoru na Olimpie. Wyznaczono także jego z Cyrylem do misji ewangelizacyjnej na Morawy. Razem z nim udali się tam w 864 r. Stamtąd przeszli do Panonii. Na zaproszenie papieża Mikołaja I Wielkiego udali się do Rzymu i zostali przyjęci pod koniec 867 r. lub na początku 868 r. już przez papieża Hadriana II, który pobłogosławił słowiańską misję oraz zaakceptował stosowanie w liturgii języka słowiańskiego. Hadrian II udzielił święceń kapłańskich Metodemu. Po śmierci Cyryla wrócił do Panonii jako legat papieski. Około 870 roku wraca do Rzymu i otrzymuje sakrę biskupią i nominację na metropolię w Sirmium, do której włączono Panonię (należącą dotąd do Pasawy i Salzburga). Wywołało to konflikt z episkopatem niemieckim. Metody został uprowadzony i uwięziony. Dzięki interwencji papieża Jana VIII zostaje uwolniony w 878 r. Po czasowym zakazie stosowania języka słowiańskiego w liturgii papież ponownie poparł ewangelizację Słowian. Pod koniec życia odbywa podróż misyjną do Słowian bałkańskich i odwiedza Konstantynopol, gdzie patriarcha oraz cesarz wyrazili mu swoje uznanie. Po powrocie na Morawy tłumaczył na język słowiański pozostałe części Biblii, a także pisma Ojców Kościoła i bizantyjski zbiór prawa kościelnego i świeckiego.

Zmarł w 885 r. w Welehradzie lub w Mikulčicach.

Bibliografia:

K. Kuźmak, Cyryl i Metody, w: Encyklopedia katolicka, tom III, Lublin 1979.


Brunon Koniecko OSB – benedyktyn tyniecki. Do opactwa wstąpił w 2010 roku. Święcenia kapłańskie przyjął w 2018 r. Jest absolwentem administracji oraz teologii. W opactwie tynieckim był m.in. przeorem, podprzeorem i wychowawcą. Autor książek: Medytować to…Nie żartujcie sobie z Bóstwa!Modlitwa Jezusowa. Przewodnik po rekolekcjach Oddychać ImieniemDroga Filokalii. 50-dniowe ćwiczenie duchowe


Opracowanie graficzne: Mikołaj Jastrzębski OSB



Jeśli chcesz otrzymywać bezpłatne powiadomienia o wszystkich tekstach, które w danym tygodniu pojawiły się na portalu modlitwajezusowa.com.pl, to zapisz się na otrzymywanie wiadomości. Jak będzie działać system powiadomień o nowych wpisach na portalu modlitwajezusowa.com.pl? Raz w tygodniu, w niedzielę o 18:00, otrzymasz wiadomość z listą najnowszych artykułów, które ukazały się na portalu modlitwajezusowa.com.pl.

Close Search Window
Zamknij