Mnisi, opaci.
Są wpisani do kalendarza Konfederacji Benedyktyńskiej. Ich wspomnienie obowiązkowe przypada 11 maja.
Święty Hugon
Urodził się w 1024 r. Ojciec, hrabia Semur, pragnął, aby syn został rycerzem. Hugon uciekł wówczas pod opiekę swego wuja, biskupa w Chalon – sur – Saône, a następnie wstąpił do opactwa w Cluny. Wkrótce opat Odylon, pod wrażeniem jego zdolności w kontaktach międzyludzkich, mianował go przeorem. Po śmierci Odylona Hugon został opatem Cluny, w którym rządy sprawował przez sześćdziesiąt lat. Hugon wiele czasu i energii poświęcił organizacji życia monastycznego, za jego czasów dokonano kolejnych redakcji zwyczajników kluniackich. Wpływy jego działalności rozciągały się na całą ówczesną Europę. Był ojcem chrzestnym Henryka IV. Uczestniczył w słynnym spotkaniu papieża Grzegorza VII z cesarzem Henrykiem IV w Canossie w 1077 r. Za jego rządów rozpoczęto budowę w Cluny wielkiej pięcionawowej bazyliki, której główny ołtarz poświęcił w 1095 r. papież Urban II. Hugon zmarł w 1109 r. Został kanonizowany przez papieża Kaliksta II dnia 6 I 1120.
Źródło: T.M. Gronowski (opr.), Benedyktyńscy święci, Kraków 2009.
Święty Majolus
Urodził się na początku X w. w Auvergne (południowa Francja). Początkowo był kanonikiem. Uczył się w Lyonie. Gdy lud Besançon zażądał od niego, aby został arcybiskupem, schronił się w opactwie św. Piotra w Cluny. Tam pełnił funkcję bibliotekarza. Został wybrany jako koadiutor chorego opata Aymarda. Przed 964 r. został opatem Cluny. Po zamordowaniu papieża Benedykta VI chciano uczynić go papieżem, ale nie przyjął wyboru. Zreformował liczne klasztory w całej Europie. Pełen erudycji i wiedzy służył radą papieżom i cesarzom. W 972 r. uczestniczył w ceremonii zaślubin cesarza Ottona II z księżniczką bizantyjską Teofano. Wracając z Italii do Cluny został napadnięty i porwany przez Saracenów na przełęczy św. Bernarda w Alpach; uwolniono go po kilku tygodniach za cenę wielkiego okupu. Na swego następcę wskazał św. Odylona. Za jego rządów wybudowano nowy kościół klasztorny. Majolus zmarł w 994 r. w drodze do Saint Denis, które miał zreformować na życzenie króla Hugona Kapeta.
Źródło: T.M. Gronowski (opr.), Benedyktyńscy święci, Kraków 2009.
Święty Odon
Urodził się około 879 r. w Akwitanii jako syn rycerza Abbona. W wieku dziewiętnastu lat został kanonikiem u św. Marcina w Tours. Wstąpił do nowo zreformowanego przez opata Bernona opactwa w Baume. Niebawem Bernon wyznaczył go na swojego następcę w zależnym od Baume Cluny. Za jego rządów Cluny stało się promieniującym ośrodkiem reformy życia monastycznego, lecz także kultury i piśmiennictwa. Do reformy na wzór Cluny przystąpiło kilkanaście klasztorów. Jego dziełem było przeprowadzenie odnowy klasztorów w Italii, w tym także opactwa św. Pawła za Murami w Rzymie. Pozostawił po sobie pisane heksametrem poematy, hymny liturgiczne, żywoty świętych, komentarz do Moraliów św. Grzegorza Wielkiego oraz najsłynniejsze dzieło Occupatio. Zmarł w Tours, umiłowanym przez siebie mieście św. Marcina, 18 XI 942.
Źródło: T.M. Gronowski (opr.), Benedyktyńscy święci, Kraków 2009.
Święty Odylon
Urodził się w 962 roku w Clermont (Francja). Należy go grona jednego ze świętych opatów z początków istnienia Cluny. Był piątym z kolei. Urząd pełnił przez pięćdziesiąt lat. Mając około 28 lat, jako kanonik wstąpił do klasztoru w Cluny. Rozbudował opactwo. Dbał o rozwój duchowy i intelektualny mnichów. Zredagował zbiór obyczajów klasztornych. Polecił modlitwy za zmarłych współbraci następnego dnia po Wszystkich Świętych. Tak zrodziło się wspomnienie wszystkich wiernych zmarłych. Z czasem ten obchód rozszerzył się na cały Kościół.
Przyczynił się do ustanowienia przez Kościół katolicki w 1040 r. tzw. treuga Dei (pokoju Bożego), czyli zakazu starć zbrojnych od środy wieczór do poniedziałku rano (później również w Adwencie i w Wielkim Poście). W swoich kazaniach i poematach wysławiał cnoty Najświętszej Maryi Panny, tajemnicę Wcielenia i Zmartwychwstania. Zmarł 1 stycznia 1049 roku podczas wizytacji klasztoru w Souvigny. Piotr Damiani zredagował jego żywot. Kanonizował go papież Klemens VI w 1345 roku. Jego relikwie zostały spalone w czasie rewolucji francuskiej.
Źródło: imiona.net.pl, kerygma.pl
Błogosławiony Piotr Czcigodny
Urodził się w 1094 r. w Owernii. Przez rodziców został oddany jako oblat do benedyktyńskiego opactwa w Sauxillianges. W 1122 r. został opatem w Cluny, gdzie sprawował rządy do śmierci w 1156 r. Był troskliwym reformatorem życia mnichów w Cluny, gospodarzem w swym klasztorze, ale nie zaniedbywał także studiów. Kazał przetłumaczyć na łacinę Koran. Pisał liczne traktaty apologetyczne, hymny liturgiczne, w tym ułożył teksty do oficjum na święto Przemienienia Pańskiego; pozostawił olbrzymi zbiór listów. O tym jak ma wyglądać życie mnisze dyskutował szeroko z Bernardem z Clairvaux. Przyjął do klasztoru wygnanego i potępianego Piotra Abelarda. Nastawiony był wobec swych przeciwników życzliwe. Jego biograf, a z czasem następca jako opat w Cluny, Rudolf z Sully, podkreślał, że naczelną cechą charakteru i zarazem rysu duchowości Piotra było umiłowanie i pragnienie pokoju. Potomni obdarzyli go wielce znaczącym przydomkiem Czcigodny.
Źródło: T.M. Gronowski (opr.), Benedyktyńscy święci, Kraków 2009.
Tyniec Wydawnictwo Benedyktynów opublikowało następujące pozycje związane z Cluny:
M. Pacaut, Dzieje Cluny, Kraków 2010.
Św. Hugon Wielki, Pisma i Żywoty, Kraków 2013.
Św. Odon z Cluny, Żywot św. Geralda z Aurillac, Kraków 2020.
P. Czcigodny, O cudach, Kraków 2020.
Św. Odon z Cluny, Occupatio. Część pierwsza, Kraków 2020.
Św. Odon z Cluny, Occupatio. Część druga, Kraków 2023.
Michał Gronowski OSB, Spór o tradycję, Kraków 2012.
Antoni Źrebiec, Antropologia cudowna. Życie, śmierć i zaświaty w „De miraculis” Piotra Czcigodnego, Kraków 2023.
Brunon Koniecko OSB – benedyktyn tyniecki. Do opactwa wstąpił w 2010 roku. Święcenia kapłańskie przyjął w 2018 r. Jest absolwentem administracji oraz teologii. W opactwie tynieckim był m.in. przeorem, podprzeorem i wychowawcą. Autor książek: Medytować to…, Nie żartujcie sobie z Bóstwa!, Modlitwa Jezusowa. Przewodnik po rekolekcjach Oddychać Imieniem, Droga Filokalii. 50-dniowe ćwiczenie duchowe
Opracowanie graficzne: Mikołaj Jastrzębski OSB
Jeśli chcesz otrzymywać bezpłatne powiadomienia o wszystkich tekstach, które w danym tygodniu pojawiły się na portalu modlitwajezusowa.com.pl, to zapisz się na otrzymywanie wiadomości. Jak będzie działać system powiadomień o nowych wpisach na portalu modlitwajezusowa.com.pl? Raz w tygodniu, w niedzielę o 18:00, otrzymasz wiadomość z listą najnowszych artykułów, które ukazały się na portalu modlitwajezusowa.com.pl.