Opat.
Jest wpisany do Martyrologium Rzymskiego pod datą 9 stycznia.
Urodził się w VII w. w Afryce Północnej. Według św. Bedy Czcigodnego pochodził z plemienia Berberów.
Jego rodzina wyemigrowała z powodu Arabów do Italii. Tam zdobył wykształcenie w dziedzinie matematyki, astronomii i poezji. Wstąpił do klasztoru mnichów Reguły św. Benedykta niedaleko Neapolu. Został opatem klasztoru Niridanum na wyspie Nisida w Zatoce Neapolitańskiej. Styl jego życia zdobywał coraz większą sławę. Został doradcą papieża św. Witaliana, który zaproponował mu arcybiskupstwo Canterbury. Adrian jednak nie przyjął propozycji. Uważał, że powinien je objąć jego przyjaciel św. Teodor z Tarsu. Sam był gotowy być jego pomocnikiem.
Wyruszyli razem do Anglii w 668 r. w czasie drogi Adrian został uwięziony Neustrii, ponieważ burmistrz Ebroin uważał, że udaje się on do królów angielskich z tajną misją od cesarza Konstansa II. Po jego zwolnieniu dołączył do przyjaciela i został opatem opactwa św. Piotra i Pawła w Canterbury. Udzielał braciom wykładów z Biblii i patrologii, uczył ich języków klasycznych oraz chorału. Klasztor stał się dzięki temu międzynarodowym ośrodkiem katolickiego monastycyzmu i oświaty. Mocno wspierał Teodora w rozwijaniu struktury kościelnej w Anglii. Do jego zasług należy zaliczyć utrwalenie chorału gregoriańskiego w kościołach angielskich.
Zmarł 9 stycznia 709 lub 710 r. i został pochowany w kościele klasztornym.
Gdy otworzono jego grób w XI w., to jego ciało było nienaruszone i wydawało przyjemny zapach.
Bibliografia:
H. Fros SJ, F. Sowa, Twoje imię, Kraków 1975.
P. Kosiński SJ, Święty Adrian z Canterbury.
Brunon Koniecko OSB – benedyktyn tyniecki. Do opactwa wstąpił w 2010 roku. Święcenia kapłańskie przyjął w 2018 r. Jest absolwentem administracji oraz teologii. W opactwie tynieckim był m.in. przeorem, podprzeorem i wychowawcą. Autor książek: Medytować to…, Nie żartujcie sobie z Bóstwa!, Modlitwa Jezusowa. Przewodnik po rekolekcjach Oddychać Imieniem, Droga Filokalii. 50-dniowe ćwiczenie duchowe
Opracowanie graficzne: Mikołaj Jastrzębski OSB
Jeśli chcesz otrzymywać bezpłatne powiadomienia o wszystkich tekstach, które w danym tygodniu pojawiły się na portalu modlitwajezusowa.com.pl, to zapisz się na otrzymywanie wiadomości. Jak będzie działać system powiadomień o nowych wpisach na portalu modlitwajezusowa.com.pl? Raz w tygodniu, w niedzielę o 18:00, otrzymasz wiadomość z listą najnowszych artykułów, które ukazały się na portalu modlitwajezusowa.com.pl.