Mnich, prezbiter, doktor Kościoła.
Jest wpisany do kalendarza powszechnego rzymskiego. Jego wspomnienie dowolne przypada 25 maja.
Urodził się w 672/3 r.
W wieku 7 lat został oddany przez rodziców na wychowanie do klasztoru mnichów Reguły św. Benedykta w Wearmouth. Później został przeniesiony do nowego klasztoru powstałego w Jarrow. W wieku 30 lat przyjął święcenia kapłańskie.
Był wszechstronnie wykształcony. Po ukończeniu studiów został nauczycielem w Jarrow. Napisał wiele pism. Dotyczyły one zagadnień z dydaktyki, kosmografii nieba i ziemi, gramatyki, retoryki, egzegezy biblijnej, chronologii, historii. Zachowało się 16 jego listów oraz 20 hymnów kościelnych. Beda jest uważany za ojca historiografii angielskiej. Stał się jednym z największych erudytów pierwszej połowy średniowiecza. Komentował Pismo Święte, które było dla niego stałym i bardzo ważnym źródłem refleksji intelektualnej. Fascynował się historią Kościoła. Zajmował się również liturgią. Zdaniem Benedykta XVI był wybitnym mistrzem teologii liturgicznej. Zauważa on, że „W homiliach opartych na ewangeliach niedzielnych i świątecznych zawiera prawdziwą mistagogię, wychowując wiernych do radosnego celebrowania tajemnic wiary i do konsekwentnego wcielania ich w życie, w oczekiwaniu na ich pełne objawienie, gdy Chrystus przyjdzie ponownie i z naszymi ciałami wyniesionymi do chwały w ofiarnej procesji weźmiemy udział w wieczystej liturgii Bożej w niebie. Nawiązując do «realizmu» katechez Cyryla, Ambrożego i Augustyna, Beda naucza, że sakramenty inicjacji chrześcijańskiej czynią z każdego wiernego «nie tylko chrześcijanina, lecz Chrystusa». Ilekroć bowiem wierna dusza przyjmuje i z miłością zachowuje Słowo Boże, na wzór Maryi poczyna i rodzi na nowo Chrystusa. I za każdym razem, kiedy grupa neofitów przyjmuje sakramenty paschalne, Kościół «sam rodzi siebie» albo — używając jeszcze śmielszego wyrażenia — Kościół staje się «matką Boga», uczestnicząc za sprawą Ducha Świętego w rodzeniu Jego dzieci. Ta jego metoda uprawiania teologii, w której przeplata Biblię, liturgię i historię, pozwala Bedzie formułować odpowiednie przesłania do różnych «stanów życia»”.
Zmarł 26 maja 735 r.
Jego mądrość i świętość sprawiły, że synod w Akwizgranie w 836 r. nadał mu przydomek Czcigodny (Venerabilis). Papież Leon XIII w 1899 r. ogłosił go doktorem Kościoła.
Bibliografia:
Benedykt XVI, Św. Beda Czcigodny.
M. Starowieyski, Beda Czcigodny, [w:] Encyklopedia katolicka, tom 2, Lublin 1976.
Tyniec Wydawnictwo Benedyktynów opublikowało następujące publikacje związane ze św. Bedą Czcigodnym:
Beda Czcigodny, Komentarze biblijne, tom 1 (Księga Tobiasza, Przysłowia Salomona), Źródła Monastyczne, 108, Kraków 2024.
Brunon Koniecko OSB – benedyktyn tyniecki. Do opactwa wstąpił w 2010 roku. Święcenia kapłańskie przyjął w 2018 r. Jest absolwentem administracji oraz teologii. W opactwie tynieckim był m.in. przeorem, podprzeorem i wychowawcą. Autor książek: Medytować to…, Nie żartujcie sobie z Bóstwa!, Modlitwa Jezusowa. Przewodnik po rekolekcjach Oddychać Imieniem, Droga Filokalii. 50-dniowe ćwiczenie duchowe
Opracowanie graficzne: Mikołaj Jastrzębski OSB
Jeśli chcesz otrzymywać bezpłatne powiadomienia o wszystkich tekstach, które w danym tygodniu pojawiły się na portalu modlitwajezusowa.com.pl, to zapisz się na otrzymywanie wiadomości. Jak będzie działać system powiadomień o nowych wpisach na portalu modlitwajezusowa.com.pl? Raz w tygodniu, w niedzielę o 18:00, otrzymasz wiadomość z listą najnowszych artykułów, które ukazały się na portalu modlitwajezusowa.com.pl.