Prezbiter, mnich.
Jest wpisany do Martyrologium Rzymskiego pod datą 11 grudnia.
Urodził się w 409 r. w Maretha (Syria).
Opuścił rodzinę w wieku osiemnastu lat i wstąpił do pobliskiego klasztoru. Towarzyszył swojemu przełożonemu w różnych podróżach. W jednej z nich poznał św. Szymona Słupnika. Był zauroczony jego sposobem życia. Został przełożonym klasztoru, ale szybko zrezygnował z urzędu. Udał się w podróż po różnych miejscach Palestyny i Syrii, odwiedzając znanych mnichów i anachoretów. Był także w Jerozolimie, gdzie zapragnął dotrzeć do Konstantynopola. Tam żył w klasztorze św. Michała. Później przeniósł się do ruin świątyni pogańskiej. Po dziewięciu lata tam spędzonych zdecydował się prowadzić życie na wzór św. Szymona Słupnika. Po śmierci tego świętego, Daniel wszedł na kolumnę, na której żył przez następne trzydzieści trzy lata. Pozostawał na słupie do końca życia, nie zrażając się niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, jak upał czy wiatr.
Przychodzili do niego różne osoby po radę, w tym także dostojnicy kościelni oraz mające władzę w państwie. Miał zejść ze słupa tylko raz, aby bronić wiary. Cesarz Leon I podarował kolejną kolumnę obok pierwszej i kazał przenieść tam relikwie Symeona Stylity z Antiochii. Na prośbę cesarza patriarcha Konstantynopola Gennadius I miał wyświęcić Daniela na kapłana. Daniel miał jednak niechętnie przyjąć święcenia kapłańskie i uniemożliwił umieszczenie drabiny na swoim filarze, w związku z czym patriarcha nie mógł dokonać nałożenia rąk i dlatego ogłosił Daniela wyświęconym na kapłana nawet bez nałożenia rąk.
Są znane dwa opisy życia Daniela Słupnika. Pierwszy pochodzi z VII wieku, a drugi, przypisany Symeonowi Metafrastesowi, pochodzi z X wieku. Klasztor, który założyli uczniowie Daniela w Anaplusie, istniał do XIII wieku.
Daniel, wezwawszy swoich uczniów pod kolumnę, zmarł 11 grudnia 493 r. w Anaplus (Turcja).
Jest czczony jako święty zarówno przez Kościół Katolicki, jak i Prawosławny.
W ikonografii przedstawiany jest w pozycji stojącej na słupie z rękami złożonymi w geście modlitwy i mający długą brodę.
Bibliografia:
D. Bolognini, San Daniele lo Stilita.
H. Fros SJ, F. Sowa, Twoje imię, Kraków 1975.
J. Schäfer, Daniel Stylitis.
Brunon Koniecko OSB – benedyktyn tyniecki. Do opactwa wstąpił w 2010 roku. Święcenia kapłańskie przyjął w 2018 r. Jest absolwentem administracji oraz teologii. W opactwie tynieckim był m.in. przeorem, podprzeorem i wychowawcą. Autor książek: Medytować to…, Nie żartujcie sobie z Bóstwa!, Modlitwa Jezusowa. Przewodnik po rekolekcjach Oddychać Imieniem, Droga Filokalii. 50-dniowe ćwiczenie duchowe
Opracowanie graficzne: Mikołaj Jastrzębski OSB
Jeśli chcesz otrzymywać bezpłatne powiadomienia o wszystkich tekstach, które w danym tygodniu pojawiły się na portalu modlitwajezusowa.com.pl, to zapisz się na otrzymywanie wiadomości. Jak będzie działać system powiadomień o nowych wpisach na portalu modlitwajezusowa.com.pl? Raz w tygodniu, w niedzielę o 18:00, otrzymasz wiadomość z listą najnowszych artykułów, które ukazały się na portalu modlitwajezusowa.com.pl.