Mnich, prezbiter, doktor Kościoła.
Jest wpisany do kalendarza powszechnego rzymskiego. Jego wspomnienie dowolne przypada 27 lutego.
Urodził się ok. 944 r.
Nazywał się Krikor Narekatsi. Był synem duchownego Kościoła Ormiańskiego Chosroesa, który po śmierci swojej żony został wybrany biskupem Anczewacziku w Armenii. Ojciec pochodził z książęcego rodu. Oddał go na wychowanie do swojego krewnego – opata klasztoru w Nareku (współczesna Turcja). Był protagonistą zbliżenia się Kościoła ormiańskiego do katolicyzmu. Grzegorz otrzymał w klasztorze solidne wykształcenie. Znał język grecki. Uczył się matematyki, medycyny i architektury. W klasztorze, po przyjęciu święceń kapłańskich, został nauczycielem i wychowawcą. Ze względu na swoją wiedzę i pobożność uważano go za mistrza życia kontemplacyjnego i porównywano go z Bernardem z Clairvaux czy Mistrzem Eckhartem. Określa się go mianem Dantego Wschodu, gdyż opracował ormiańską myśl chrześcijańską.
Pozostawił po sobie bogaty dorobek literacki. Do najbardziej uznanych dzieł należą: Komentarz do Pieśni nad pieśniami, Historia krzyża z Aparank, Trzy mowy w formie litanii, Panegiryk apostołów i 72 uczniów, Panegiryk Jakuba z Nisibis. Jego twórczością jest przesiąknięta również liturgia ormiańska. Grzegorz, żyjąc w klasztorze, uczył się zgłębiać ludzką duszę, a łącząc poezję i modlitwę, wyznaczył szczyt ormiańskiej literatury i duchowości. Uderzająca jest u niego uniwersalna solidarność, której jest wyrazicielem.
Jednym z największych jego dzieł jest Księga śpiewów żałobnych. Zebrane są tam modlitwy w 95 pieśniach w formie rozmowy duszy z Bogiem. W pieśni 26 po raz pierwszy w historii literatury ormiańskiej został zastosowany rym. To dzieło jest traktowane przez Ormian jako modlitewnik i nazywają go Narek. Księga wyraża wiarę narodu ormiańskiego, który jako pierwszy przyjął chrześcijaństwo. Grzegorz wyraża w niej przeświadczenie, że człowiek nie powinien zapominać o nieustannym zagrożeniu ze strony swego ciała, świata czy szatana, że nie powinien pokładać nadziei w sobie, ale całkowicie poddać się Bogu, który jest wrażliwy na ludzką słabość.
Zmarł ok. 1003 r. w Nareku.
Jest uznawany za jednego z największych ormiańskich teologów, mistyków i poetów.
W 2015 r. ogłoszono go doktorem Kościoła.
Bibliografia:
Franciszek, Święty Grzegorz z Nareku.
K. Gębura, Grzegorz z Nareku, w: Encyklopedia katolicka, tom 6, Lublin 1993.
Święty Grzegorz z Nareku – poeta, komentator Pisma Świętego.
Brunon Koniecko OSB – benedyktyn tyniecki. Do opactwa wstąpił w 2010 roku. Święcenia kapłańskie przyjął w 2018 r. Jest absolwentem administracji oraz teologii. W opactwie tynieckim był m.in. przeorem, podprzeorem i wychowawcą. Autor książek: Medytować to…, Nie żartujcie sobie z Bóstwa!, Modlitwa Jezusowa. Przewodnik po rekolekcjach Oddychać Imieniem, Droga Filokalii. 50-dniowe ćwiczenie duchowe
Opracowanie graficzne: Mikołaj Jastrzębski OSB
Jeśli chcesz otrzymywać bezpłatne powiadomienia o wszystkich tekstach, które w danym tygodniu pojawiły się na portalu modlitwajezusowa.com.pl, to zapisz się na otrzymywanie wiadomości. Jak będzie działać system powiadomień o nowych wpisach na portalu modlitwajezusowa.com.pl? Raz w tygodniu, w niedzielę o 18:00, otrzymasz wiadomość z listą najnowszych artykułów, które ukazały się na portalu modlitwajezusowa.com.pl.