Święci mnisi

Święty Jan Klimak

Jako szesnastoletni chłopiec wstąpił do klasztoru na Synaju, który miał być zbudowany na „świętym miejscu”, gdzie według tradycji Mojżesz rozmawiał z Bogiem w krzewie gorejącym.

Opat.

Jest wpisany do Martyrologium Rzymskiego pod datą 30 marca.

Urodził się przed 579 r.

Jako szesnastoletni chłopiec wstąpił do klasztoru na Synaju, który miał być zbudowany na „świętym miejscu”, gdzie według tradycji Mojżesz rozmawiał z Bogiem w krzewie gorejącym. Do dziś jest to najstarszy nieprzerwanie działający klasztor na świecie. Do istotnych elementów duchowości wspólnoty monastycznej na Synaju należało poszukiwanie wewnętrznego wyciszenia (hezychia) jako warunku modlitwy i trwania przy Bogu. Z tej praktyki zrodził się rodzaj systemu duchowego nazwany hezychazmem. Rozwijany był on później przez mnichów z Góry Athos. Niektórzy za ojca tego systemu uważają św. Jana Klimaka. To postać kluczowa w duchowości synajskiej. Po trzech latach bycia we wspólnocie na Synaju udał się na pustynię. Tam spędził czterdzieści lat. Następnie wybrano go na opata klasztoru na Synaju. Ostatnie lata swego życia spędził na pustyni.

Jego przydomek Klimak pochodzi od greckiego słowa klimax, co oznacza drabinę. Jan Klimak jest znany z dzieła Drabina raju. W trzydziestu rozdziałach opisuje ascezę monastyczną, zwłaszcza walkę z wadami oraz sposób zdobywania cnót. To dzieło jest pełnym traktatem o życiu duchowym, w którym przedstawiona jest droga od wyrzeczenia się świata aż do doskonałości miłości. Benedykt XVI wskazuje, że tę drogę można opisać syntetycznie jako trzy następujące po sobie etapy: pierwszy – zerwanie ze światem, by powrócić do stanu ewangelicznego dziecięctwa, drugi – jako walkę duchową z namiętnościami oraz trzeci – doskonałość chrześcijańska.

Krótki Żywot Jana Klimaka napisał mnich Daniel z Raithu, nadając mu przydomek pochodzący od tytułu jego dzieła.

Zmarł ok. 649 roku.

W ikonografii był przedstawiany z długą brodą, w stroju mnicha, w geście błogosławienia, trzymając księgę lub krzyż. Jego charakterystycznym atrybutem jest drabina skierowana ku niebu.

Bibliografia:

Benedykt XVI, Święty Jan Klimak.

F. Drączkowski, B. Krasucka, Jan Klimak, [w:] Encyklopedia katolicka, tom VII, Lublin 1997.


Brunon Koniecko OSB – benedyktyn tyniecki. Do opactwa wstąpił w 2010 roku. Święcenia kapłańskie przyjął w 2018 r. Jest absolwentem administracji oraz teologii. W opactwie tynieckim był m.in. przeorem, podprzeorem i wychowawcą. Autor książek: Medytować to…Nie żartujcie sobie z Bóstwa!Modlitwa Jezusowa. Przewodnik po rekolekcjach Oddychać ImieniemDroga Filokalii. 50-dniowe ćwiczenie duchowe


Opracowanie graficzne: Mikołaj Jastrzębski OSB



Jeśli chcesz otrzymywać bezpłatne powiadomienia o wszystkich tekstach, które w danym tygodniu pojawiły się na portalu modlitwajezusowa.com.pl, to zapisz się na otrzymywanie wiadomości. Jak będzie działać system powiadomień o nowych wpisach na portalu modlitwajezusowa.com.pl? Raz w tygodniu, w niedzielę o 18:00, otrzymasz wiadomość z listą najnowszych artykułów, które ukazały się na portalu modlitwajezusowa.com.pl.

Close Search Window
Zamknij