Święci mnisi

Święty Saba

Urodził się w Moutalaska (Kapadocja) w 439 r. Miał chrześcijańskich rodziców, którzy pochodzili z zamożnych rodzin. Gdy miał pięć lat został powierzony opiece wuja.

Opat.

Jest wpisany do kalendarza Konfederacji Benedyktyńskiej. Jego wspomnienie dowolne przypada 5 grudnia.

Autorem Żywota Saby jest Cyryl ze Scytopolis. Napisał go w 556 r. Z niego dowiadujemy się najwięcej informacji o życiu Saby.

Urodził się w Moutalaska (Kapadocja) w 439 r. Miał chrześcijańskich rodziców, którzy pochodzili z zamożnych rodzin. Gdy miał pięć lat został powierzony opiece wuja. Uciekł jednak do stryja Grzegorza, na skutek trudności z powodu żony wuja. Gdy miał osiem lat, w wyniku konfliktu między wujem a stryjem, został oddany do klasztoru Flawianów (niedaleko Moutalaska). Tam poznał zasady życia monastycznego i m.in. nauczył się na pamięć całego Psałterza. To sprawiło, że chciał żyć w ten sposób. Spędził tam dziesięć lat. W wieku osiemnastu lat poprosił igumena wspólnoty, aby mógł żyć na pustyni w Jerozolimie, na co otrzymał zgodę.

Trafił do klasztoru Passariona, a później do wspólnoty Teoksysta. Jemu powierzył swój majątek. Saba miał być bardzo pobożny i pracowity, pomagając braciom w różnych pracach. Było to możliwe ze względu na jego mocną budowę fizyczną. W klasztorze Teoksysta spędził 12 lat. Po jego śmierci, jak i jego następcy, Saba poprosił o życie w jaskini poza wspólnotą. Zgodę otrzymał. W jaskini miał przebywać pięć dni w tygodniu bez jedzenia, zajmując się tylko modlitwą i pracą ręczną, którą było wyplatanie koszy. W soboty i niedziele był we wspólnocie. W niedzielę wieczorem wracał do swojej jaskini. W ten sposób żył przez pięć lat. Później udał się w inne miejsce pustynne w kierunku wschodnim, gdzie żył przez cztery lata. Następnie wędrował po różnych pustyniach. Doświadczał obawy o swoje życie, z uwagi na niebezpieczeństwa ze strony różnych gatunków zwierząt, a także brakiem pożywienia. Zazwyczaj jadał dzikie rośliny, trzcinę lub to, co znalazł. W 477 r. przybył na wzgórze, na którym wznosiła się Wieża Eudokii, ulokowana na szczycie Jebel Muntar – najwyższego wzniesienia na Pustyni Judzkiej (524 m n.p.m.). Tutaj założył Wielką Laurę.

W ciągu pierwszych trzech lat życia, dzięki wsparciom, zaczął budować klasztor. W ciągu kilku lat wspólnota mnichów rozrosła się do 150 braci. W latach 486-490 powstało żądanie części osób, aby usunąć Sabę z kierowania klasztorem. Salustiusz, patriarcha Jerozolimy oddalił te zarzuty. W miarę rozwoju Wielkiej Laury liczba braci się powiększała, a Saba zyskiwał coraz większy autorytet. Powstały także dodatkowe klasztory. Rozwój spowodował, że Saba został archimandrytą mnichów z laur i pustelników.

Z powodu niechęci części środowiska wobec jego osoby, Saba z własnej woli udał się na wygnanie w 506 r. Miejscem jego pobytu była początkowo jaskinia nad rzeką Gadara, a potem przebywał w okolicach Nikopolis. Gdy przeciwnicy Saby zdecydowali się opuścić Wielką Laurę, on dzięki interwencji patriarchy Jerozolimy Eliasza, powrócił do wspólnoty. Rozwijał współpracę z patriarchą Eliaszem, który m.in. wysyłał go jako swojego delegata na dwór cesarza w Konstantynopolu.

Zmarł 5 grudnia 532 r po krótkiej chorobie. Został pochowany w Wielkiej Laurze.

Choć Saba nie był teologiem, to bronił Soboru w Chalcedonie. Cieszył się ogromnym szacunkiem wśród hierarchii kościelnej i wiernych w Palestynie. Dokonywał wielu cudów, a nawet jego grób miał mieć moc czynienia cudów.

Bibliografia:

J. Patrich, Saba. Przywódca monastycyzmu palestyńskiego, tom 1, Źródła Monastyczne, 61, tłum. K. Twardowska, Kraków 2011.


Brunon Koniecko OSB – benedyktyn tyniecki. Do opactwa wstąpił w 2010 roku. Święcenia kapłańskie przyjął w 2018 r. Jest absolwentem administracji oraz teologii. W opactwie tynieckim był m.in. przeorem, podprzeorem i wychowawcą. Autor książek: Medytować to…Nie żartujcie sobie z Bóstwa!Modlitwa Jezusowa. Przewodnik po rekolekcjach Oddychać ImieniemDroga Filokalii. 50-dniowe ćwiczenie duchowe


Opracowanie graficzne: Mikołaj Jastrzębski OSB



Jeśli chcesz otrzymywać bezpłatne powiadomienia o wszystkich tekstach, które w danym tygodniu pojawiły się na portalu modlitwajezusowa.com.pl, to zapisz się na otrzymywanie wiadomości. Jak będzie działać system powiadomień o nowych wpisach na portalu modlitwajezusowa.com.pl? Raz w tygodniu, w niedzielę o 18:00, otrzymasz wiadomość z listą najnowszych artykułów, które ukazały się na portalu modlitwajezusowa.com.pl.

Close Search Window
Zamknij