Diakon, Ojciec Kościoła, doktor Kościoła.
Jest wpisany do kalendarza powszechnego rzymskiego. Jego wspomnienie dowolne obchodzone jest 9 czerwca.
Urodził się ok. 306 r. w Nisibis (Mezopotamia) w rodzinie chrześcijańskiej.
Był dobrze wykształcony. Patronował mu biskup Jakub, który go wyświęcił na diakona. Pozostał nim do końca życia. Pomagał biskupom Nisibis w głoszeniu homilii i administracji. Wraz z bp Jakubem założył szkołę teologiczną w Nisibis. Być może prowadził życie monastyczne. Natomiast z pewnością praktykował surową ascezę. Efrem bardzo cenił styl życia mnichów i ascetów. Gdy Persowie zajęli miasto w 363 r., przeniósł się do Edessy, gdzie pozostał już do końca swego życia.
Efrem z zaangażowaniem oddawał się duszpasterstwu. Sporo pisał. Zostawił po sobie bardzo wiele hymnów o charakterze polemicznym, dogmatycznym, liturgicznym, ascetycznym. Komentował Pismo Święte. Był przede wszystkim poetą. Umiejętności pisarskie wykorzystywał w pracy duszpasterskiej. Jego poematy oddziaływały na wiernych. Prawdy wiary chciał przekazywać za pomocą języka poezji i obrazów, a nie pojęć filozoficznych. Najbardziej znanymi formami poetyckimi były memry (utwory recytowane) oraz madrasze (utwory śpiewane).
Zmarł w Edessie w 373 r.
Efrem był wybitnym egzegetą, kaznodzieją i największym poetą syryjskim. Został nazwany „cytrą Ducha Świętego” oraz „Doktorem Maryjnym”.
Bibliografia:
Benedykt XVI, Święty Efrem Syryjczyk.
F. Drączkowski, Patrologia, Pelpiln-Lublin 1998.
A. Żurek, Wprowadzenie do Ojców Kościoła, Kraków 1993.
Brunon Koniecko OSB – benedyktyn tyniecki. Do opactwa wstąpił w 2010 roku. Święcenia kapłańskie przyjął w 2018 r. Jest absolwentem administracji oraz teologii. W opactwie tynieckim był m.in. przeorem, podprzeorem i wychowawcą. Autor książek: Medytować to…, Nie żartujcie sobie z Bóstwa!, Modlitwa Jezusowa. Przewodnik po rekolekcjach Oddychać Imieniem, Droga Filokalii. 50-dniowe ćwiczenie duchowe
Opracowanie graficzne: Mikołaj Jastrzębski OSB
Jeśli chcesz otrzymywać bezpłatne powiadomienia o wszystkich tekstach, które w danym tygodniu pojawiły się na portalu modlitwajezusowa.com.pl, to zapisz się na otrzymywanie wiadomości. Jak będzie działać system powiadomień o nowych wpisach na portalu modlitwajezusowa.com.pl? Raz w tygodniu, w niedzielę o 18:00, otrzymasz wiadomość z listą najnowszych artykułów, które ukazały się na portalu modlitwajezusowa.com.pl.