Ojcowie Kościoła

Święty Izydor z Sewilli

Pochodził z wpływowej rodziny. Był młodszym bratem Leandra, bpa Sewilli, od którego otrzymał staranne wykształcenie. Po jego śmierci został biskupem Sewilli. Jego dążeniem był podniesienie poziomu intelektualnego i moralnego duchowieństwa.

Biskup, Ojciec Kościoła, doktor Kościoła.

Jest wpisany do kalendarza powszechnego rzymskiego. Jego wspomnienie dowolne przypada 4 kwietnia.

Urodził się ok. 560 r. prawdopodobnie w Sewilli.

Pochodził z wpływowej rodziny. Był młodszym bratem Leandra, bpa Sewilli, od którego otrzymał staranne wykształcenie. Po jego śmierci został biskupem Sewilli. Jego dążeniem był podniesienie poziomu intelektualnego i moralnego duchowieństwa. Zależało mu na zakładaniu szkół biskupich. Sam założył własną bibliotekę i skryptorium. Był znany jako wybitny mówca i kaznodzieja. Przewodniczył obradom synodu w Toledo w 633 r.

Benedykt XVI zauważa, że Izydor posiadał rozległą i bogatą kulturę, która „pozwalała mu nieustannie zestawiać nowość chrześcijaństwa z klasyczną spuścizną grecko-rzymską, choć wydaje się, że posiadał nie tyle cenny dar syntezy, co dar collatio, czyli gromadzenia, przejawiający się w nadzwyczajnej erudycji, nie zawsze uporządkowanej, jak można by pragnąć. (…) Gdy dyskutuje na temat różnych problemów teologicznych, wykazuje zrozumienie ich złożonego charakteru i często proponuje przenikliwe rozwiązania, obrazujące i wyrażające pełną wiarę chrześcijańską. Dzięki temu na przestrzeni wieków wierzący mogli z wdzięcznością korzystać z jego definicji aż do naszych czasów”. 

Jest autorem pism dogmatycznych, egzegetycznych, historycznych czy dydaktycznych. Napisał także m.in. Księga reguły klasztornej (polskie tłumaczenie zostało wydane w serii Źródła Monastyczne w 50. tomie Zachodnie reguły monastyczne), w której są zawarte najważniejsze przepisy dotyczące życia monastycznego Wschodu i Zachodu. Jest przez wielu uznawany za największego encyklopedystę starożytności chrześcijańskiej. Sobór w Toledo w 663 r. nazwał go „wybitnym mistrzem naszej epoki i chlubą Kościoła katolickiego”.

W 1722 r. papież Innocenty XIII ogłosił go doktorem Kościoła.

Zmarł w 636 roku.

Bibliografia:

Benedykt XVI, Święty Izydor z Sewilli.

F. Drączkowski, Patrologia, Pelplin-Lublin 1998.


Brunon Koniecko OSB – benedyktyn tyniecki. Do opactwa wstąpił w 2010 roku. Święcenia kapłańskie przyjął w 2018 r. Jest absolwentem administracji oraz teologii. W opactwie tynieckim był m.in. przeorem, podprzeorem i wychowawcą. Autor książek: Medytować to…Nie żartujcie sobie z Bóstwa!Modlitwa Jezusowa. Przewodnik po rekolekcjach Oddychać ImieniemDroga Filokalii. 50-dniowe ćwiczenie duchowe


Opracowanie graficzne: Mikołaj Jastrzębski OSB



Jeśli chcesz otrzymywać bezpłatne powiadomienia o wszystkich tekstach, które w danym tygodniu pojawiły się na portalu modlitwajezusowa.com.pl, to zapisz się na otrzymywanie wiadomości. Jak będzie działać system powiadomień o nowych wpisach na portalu modlitwajezusowa.com.pl? Raz w tygodniu, w niedzielę o 18:00, otrzymasz wiadomość z listą najnowszych artykułów, które ukazały się na portalu modlitwajezusowa.com.pl.

Close Search Window
Zamknij