To, co w niebie, jest nieśmiertelne przez zawarte w tym dobro. Natomiast to, co na ziemi, stało się śmiertelne z powodu tkwiącego w tym z własnego wyboru zła, które powstaje u bezrozumnych na skutek ich lekkomyślności oraz nieznajomości Boga.
— Pseudo-Antoni Wielki, Naszego w gronie świętych Ojca Antoniego Wielkiego pouczenia o zachowaniu ludzi i właściwym sposobie postępowania w stu siedemdziesięciu rozdziałach, [w:] Filokalia, tom 1.
Święty Paweł wskazuje, że to, co widzialne, przemija, to zaś, co niewidzialne, trwa wiecznie (2 Kor 4,18). Zatem to, co trwa wiecznie, jest nieśmiertelne. Wiecznym jest tylko Bóg. Słowo nas poucza: Panie, Ty byłeś naszą ucieczką z pokolenia na pokolenie. Zanim góry narodziły się w bólach, nim ziemia i świat powstały, od wieku po wiek Ty jesteś Bogiem (Ps 90,1-2). Wierzymy, ze Bóg jest wieczny, czyli że nie ma początku i nie ma końca (zob. Ap 22,13: Jam Alfa i Omega, Pierwszy i Ostatni, Początek i Koniec).
Pseudo-Antoni Wielki łączy wieczność z dobrocią. O Bogu również możemy powiedzieć, że jest dobry. Chrystus stwierdził, że nikt nie jest dobry, tylko sam Bóg (por. Mk 10,18). Dobro zaś nie jest złem, jest przeciwieństwem zła. W dobru nie może być nic ze zła. Z dobra może wyniknąć tylko dobro. Dobro nie wybiera zła, nawet nie może tego uczynić, bo jest to sprzeczne z jego naturą.
Pseudo-Antoni podkreśla, że zło powstaje z własnego wyboru. Człowiek ma wolną wolę. Otrzymał ją od Boga, który jest dobry i który jest wolny w swoich wyborach. Jednak Bóg z natury jest dobry i dlatego jest niemożliwe, aby mógł uczynić coś złego. Natura ludzka jest inna. Człowiek może wybierać pomiędzy dobrem i złem. Jeśli wybiera dobro, to zbliża się do Boga.
Pseudo-Antoni ukazuje, że wybór zła powstaje u bezrozumnych. Zatem dzieje się to w sposób świadomy, a zarazem sprzeczny ze zdrowym rozsądkiem. Pseudo-Antoni tłumaczy, że przyczyną jest lekkomyślność oraz nieznajomość Boga. Wydaje się, że to drugie wskazanie jest kluczowe. Brak poznania Boga, to brak poznania dobra, dostrzeżenia jego wartości i piękna. Poznanie Boga łączy się z poznaniem dobra.
Modlitwa Jezusowa jest wyborem rozumnym, przemyślanym i ukierunkowanym na dobro. To chęć poznawania Boga, coraz bardziej i głębiej. To chęć poznawania i doświadczania dobra. To chęć udziału w tym, co nieśmiertelne. To pragnienie życia wiecznego. To pragnienie bycia w wieczności z Bogiem. To pragnienie bycia w niekończącym się dobru i doświadczania go bezustannie.
Brunon Koniecko OSB – benedyktyn tyniecki. Do opactwa wstąpił w 2010 roku. Święcenia kapłańskie przyjął w 2018 r. Jest absolwentem administracji oraz teologii. W opactwie tynieckim był m.in. przeorem, podprzeorem i wychowawcą. Autor książek: Medytować to…, Nie żartujcie sobie z Bóstwa!, Modlitwa Jezusowa. Przewodnik po rekolekcjach Oddychać Imieniem, Droga Filokalii. 50-dniowe ćwiczenie duchowe
Jeśli chcesz otrzymywać bezpłatne powiadomienia o wszystkich tekstach, które w danym tygodniu pojawiły się na portalu modlitwajezusowa.com.pl, to zapisz się na otrzymywanie wiadomości. Jak będzie działać system powiadomień o nowych wpisach na portalu modlitwajezusowa.com.pl? Raz w tygodniu, w niedzielę o 18:00, otrzymasz wiadomość z listą najnowszych artykułów, które ukazały się na portalu modlitwajezusowa.com.pl.