Tych, którzy zapomnieli o właściwym, podobającym się Bogu sposobie postępowania i nie pojmują słusznych, miłych Bogu nauk, nie należy nienawidzić: trzeba raczej mieć nad nimi miłosierdzie, jako nad ludźmi ułomnymi, którzy zatracili władzę rozróżniania, oraz jako nad ślepymi w sercu i rozumie. Wziąwszy bowiem zło za dobro, giną przez brak poznania. Nie znają też Boga, po trzykroć nieszczęśni i o bezmyślnej duszy.
— Pseudo-Antoni Wielki, Naszego w gronie świętych Ojca Antoniego Wielkiego pouczenia o zachowaniu ludzi i właściwym sposobie postępowania w stu siedemdziesięciu rozdziałach, [w:] Filokalia, tom 1.
W Regule św. Benedykt pisze rozdział o tych, którzy nie chcą się poprawić mimo częstych napomnień. Wskazuje, że brat, który popełnił jakieś uchybienie i został upomniany nie zmienia się, ale trwa w uporze, w takim przypadku św. Benedykt nazywa go chorym. Coś podobnego opisuje Pseudo-Antoni Wielki. Chodzi mianowicie o nauki Boże i brak ich poznania. Warto zauważyć, że słowo nauk w tym tekście może dotyczyć dogmatów. Zatem może w tym wypadku chodzić o heretyków, którzy odstąpili od prawd wiary. Początkowo więc wierzyli, ale później, jak zauważa Pseudo-Antoni, zatracili władzę rozróżniania.
Święty Benedykt wskazuje, że brata, który błądzi należy traktować łagodnie, stosując różne środki, a przełożony ma postępować jak mądry lekarz. Wykazuje więc dużą troskę o brata. Nie chce, aby trwał w błędzie, ale się poprawił. Łatwo jest pogardzać innymi ludźmi z powodu ich ułomności, braku odpowiednich kwalifikacji czy niewiary. Apostoł Narodów przestrzega przed tym: My, którzy jesteśmy mocni [w wierze], powinniśmy znosić słabości tych, którzy są słabi, a nie szukać tylko tego, co dla nas dogodne. Niech każdy z nas stara się o to, co dla bliźniego dogodne – dla jego dobra, dla zbudowania. Przecież i Chrystus nie szukał tego, co było dogodne dla Niego ale jak napisano: Urągania tych, którzy Tobie urągają, spadły na Mnie (Rz 15,1-3). Pseudo-Antoni także idzie w tym kierunku. Mówi, aby mieć nad osobami, które błądzą miłosierdzie, co oznacza szacunek, akceptację, dobroć. Dostrzeganie słabości nie może oznaczać wywyższania się nad innymi, ale jest to okazja, aby okazać miłość bliźniemu.
Pomimo tego zwracają uwagę mocne słowa, jakimi Pseudo-Antoni określa takich ludzi: „nieszczęśni, o bezmyślnej duszy”. Dlaczego są nieszczęśni? Bo giną przez brak poznania. Zatem kluczową sprawą staje się rozeznawanie. Dotyczy ono głównie tego, co dobre i złe. Święty Benedykt także używa twardego słowa – chory brat. W tym wypadku nie chodzi o chorobę ciała, ale duszy. Zarazem Benedykt wskazuje, że jeśli żadne środki nie pomogą, wtedy należy podjąć najpotężniejszy środek – modlitwę.
Może być nią modlitwa Jezusowa. Ona uczy prawdziwej wiary. Już pierwsze słowo wezwania – Panie jest wyznaniem prawowiernej wiary. Jest stwierdzeniem dogmatu – o boskości Chrystusa. Podejmując modlitwę Jezusową mam uczynić akt wiary. Wyznaję, że Jezus jest Bogiem i Zbawicielem. To On jest fundamentem rozeznania, ponieważ wszystko inne w jakiś sposób zawiera się w rozeznaniu Jezusa. Duch Święty został nam dany przez Chrystusa, abyśmy mogli pojąć znaczenie tego wszystkiego, co nam przekazał Jezus swoim życiem i słowem. Duch Święty poprowadzi nas do całej prawdy, którą jest Chrystus. W Nim człowiek znajduje objawienie woli Ojca co do własnego życia. Odnajduje też jasność do tego, co dobre i złe. Zatem modlitwa Jezusowa będzie przynosiła uzdrowienie, ponieważ to sam Chrystus, którego się wzywa w modlitewnym wezwaniu, będzie lekarzem, który uzdrowi chorego człowieka.
Brunon Koniecko OSB – benedyktyn tyniecki. Do opactwa wstąpił w 2010 roku. Święcenia kapłańskie przyjął w 2018 r. Jest absolwentem administracji oraz teologii. W opactwie tynieckim był m.in. przeorem, podprzeorem i wychowawcą. Autor książek: Medytować to…, Nie żartujcie sobie z Bóstwa!, Modlitwa Jezusowa. Przewodnik po rekolekcjach Oddychać Imieniem, Droga Filokalii. 50-dniowe ćwiczenie duchowe
Jeśli chcesz otrzymywać bezpłatne powiadomienia o wszystkich tekstach, które w danym tygodniu pojawiły się na portalu modlitwajezusowa.com.pl, to zapisz się na otrzymywanie wiadomości. Jak będzie działać system powiadomień o nowych wpisach na portalu modlitwajezusowa.com.pl? Raz w tygodniu, w niedzielę o 18:00, otrzymasz wiadomość z listą najnowszych artykułów, które ukazały się na portalu modlitwajezusowa.com.pl.