Biskup, Ojciec Kościoła, doktor Kościoła.
Jest wpisany do kalendarza powszechnego rzymskiego. Jego wspomnienie dowolne przypada 18 marca.
Urodził się ok. 315 r. w Palestynie (prawdopodobnie w Jerozolimie).
Miał rzetelne przygotowanie literackie. Został wyświęcony na kapłana, a w 348 r. na biskupa przez Akacjusza (metropolitę Cezarei Palestyńskiej), który był zwolennikiem arian i myślał, że Cyryl jest jego sprzymierzeńcem. Dlatego podejrzewano, że otrzymał je ze względu na ustępstwa na rzecz arianizmu. Ortodoksja Cyryla, jego obrona wiary nicejskiej, spowodowała konflikt z Akacjuszem. Był trzy razy wygnany ze swojej stolicy. Ostatnie z nich trwało aż 11 lat. Cyryl wrócił do stolicy biskupiej dopiero w 378 r. W 381 r. brał udział w obradach Soboru Konstantynopolitańskiego I. Najważniejszym poświadczeniem jego prawowierności był list biskupów wschodnich do Rzymu, w którym uznają oni jego naukę, ważność święceń (które też podważano) oraz zasługi w posłudze duszpasterskiej.
Cyryl jest znany przede wszystkim z tego, że był autorem Katechez. Są cennym skarbem piśmiennictwa Kościoła starożytnego. Zachowało się ich dwadzieścia cztery. W IV w. nowo ochrzczeni uczęszczali na katechezy mistagogiczne, które miały na celu wyjaśnianie symboliki i znaczenia sakramentów wtajemniczenia chrześcijańskiego (chrzest, Eucharystia, bierzmowanie). Katechezy Cyryla były wygłoszone w Jerozolimie w bazylice Grobu Pańskiego. W tych mistagogicznych można spotkać po raz pierwszy opis liturgii chrzcielnej oraz szczegółowe wyjaśnienia jego znaczenia. Benedykt XVI wskazuje, że nauki Cyryla „o wierze chrześcijańskiej były również polemiką z poganami, judeochrześcijanami i manichejczykami. Podstawą argumentacji, wyrażonej językiem bogatym w obrazy, było spełnienie się obietnic Starego Testamentu. Katecheza, włączona w szeroki kontekst całego życia, zwłaszcza liturgicznego, była ważnym momentem dla wspólnoty chrześcijańskiej, w której macierzyńskim łonie dojrzewał przyszły wierny, wspierany przez modlitwę i świadectwo braci. Homilie Cyryla jako całość stanowią systematyczną katechezę na temat powtórnych narodzin chrześcijanina przez chrzest”.
Zmarł 18 marca 387 roku.
Bibliografia:
Benedykt XVI, Święty Cyryl Jerozolimski.
F. Drączkowski, Patrologia, Pelplin-Lublin 1998.
A. Żurek, Wprowadzenie do Ojców Kościoła, Kraków 1993.
Brunon Koniecko OSB – benedyktyn tyniecki. Do opactwa wstąpił w 2010 roku. Święcenia kapłańskie przyjął w 2018 r. Jest absolwentem administracji oraz teologii. W opactwie tynieckim był m.in. przeorem, podprzeorem i wychowawcą. Autor książek: Medytować to…, Nie żartujcie sobie z Bóstwa!, Modlitwa Jezusowa. Przewodnik po rekolekcjach Oddychać Imieniem, Droga Filokalii. 50-dniowe ćwiczenie duchowe
Opracowanie graficzne: Mikołaj Jastrzębski OSB
Jeśli chcesz otrzymywać bezpłatne powiadomienia o wszystkich tekstach, które w danym tygodniu pojawiły się na portalu modlitwajezusowa.com.pl, to zapisz się na otrzymywanie wiadomości. Jak będzie działać system powiadomień o nowych wpisach na portalu modlitwajezusowa.com.pl? Raz w tygodniu, w niedzielę o 18:00, otrzymasz wiadomość z listą najnowszych artykułów, które ukazały się na portalu modlitwajezusowa.com.pl.