Ojcowie Kościoła

Święty Cyryl Jerozolimski

Cyryl jest znany przede wszystkim z tego, że był autorem “Katechez”. Są cennym skarbem piśmiennictwa Kościoła starożytnego. Zachowało się ich dwadzieścia cztery.

Biskup, Ojciec Kościoła, doktor Kościoła.

Jest wpisany do kalendarza powszechnego rzymskiego. Jego wspomnienie dowolne przypada 18 marca.

Urodził się ok. 315 r. w Palestynie (prawdopodobnie w Jerozolimie).

Miał rzetelne przygotowanie literackie. Został wyświęcony na kapłana, a w 348 r. na biskupa przez Akacjusza (metropolitę Cezarei Palestyńskiej), który był zwolennikiem arian i myślał, że Cyryl jest jego sprzymierzeńcem. Dlatego podejrzewano, że otrzymał je ze względu na ustępstwa na rzecz arianizmu. Ortodoksja Cyryla, jego obrona wiary nicejskiej, spowodowała konflikt z Akacjuszem. Był trzy razy wygnany ze swojej stolicy. Ostatnie z nich trwało aż 11 lat. Cyryl wrócił do stolicy biskupiej dopiero w 378 r. W 381 r. brał udział w obradach Soboru Konstantynopolitańskiego I. Najważniejszym poświadczeniem jego prawowierności był list biskupów wschodnich do Rzymu, w którym uznają oni jego naukę, ważność święceń (które też podważano) oraz zasługi w posłudze duszpasterskiej.

Cyryl jest znany przede wszystkim z tego, że był autorem Katechez. Są cennym skarbem piśmiennictwa Kościoła starożytnego. Zachowało się ich dwadzieścia cztery. W IV w. nowo ochrzczeni uczęszczali na katechezy mistagogiczne, które miały na celu wyjaśnianie symboliki i znaczenia sakramentów wtajemniczenia chrześcijańskiego (chrzest, Eucharystia, bierzmowanie). Katechezy Cyryla były wygłoszone w Jerozolimie w bazylice Grobu Pańskiego. W tych mistagogicznych można spotkać po raz pierwszy opis liturgii chrzcielnej oraz szczegółowe wyjaśnienia jego znaczenia. Benedykt XVI wskazuje, że nauki Cyryla „o wierze chrześcijańskiej były również polemiką z poganami, judeochrześcijanami i manichejczykami. Podstawą argumentacji, wyrażonej językiem bogatym w obrazy, było spełnienie się obietnic Starego Testamentu. Katecheza, włączona w szeroki kontekst całego życia, zwłaszcza liturgicznego, była ważnym momentem dla wspólnoty chrześcijańskiej, w której macierzyńskim łonie dojrzewał przyszły wierny, wspierany przez modlitwę i świadectwo braci. Homilie Cyryla jako całość stanowią systematyczną katechezę na temat powtórnych narodzin chrześcijanina przez chrzest”.

Zmarł 18 marca 387 roku.

Bibliografia:

Benedykt XVI, Święty Cyryl Jerozolimski.

F. Drączkowski, Patrologia, Pelplin-Lublin 1998.

A. Żurek, Wprowadzenie do Ojców Kościoła, Kraków 1993.


Brunon Koniecko OSB – benedyktyn tyniecki. Do opactwa wstąpił w 2010 roku. Święcenia kapłańskie przyjął w 2018 r. Jest absolwentem administracji oraz teologii. W opactwie tynieckim był m.in. przeorem, podprzeorem i wychowawcą. Autor książek: Medytować to…Nie żartujcie sobie z Bóstwa!Modlitwa Jezusowa. Przewodnik po rekolekcjach Oddychać ImieniemDroga Filokalii. 50-dniowe ćwiczenie duchowe


Opracowanie graficzne: Mikołaj Jastrzębski OSB



Jeśli chcesz otrzymywać bezpłatne powiadomienia o wszystkich tekstach, które w danym tygodniu pojawiły się na portalu modlitwajezusowa.com.pl, to zapisz się na otrzymywanie wiadomości. Jak będzie działać system powiadomień o nowych wpisach na portalu modlitwajezusowa.com.pl? Raz w tygodniu, w niedzielę o 18:00, otrzymasz wiadomość z listą najnowszych artykułów, które ukazały się na portalu modlitwajezusowa.com.pl.

Close Search Window
Zamknij